Orkun Ağır
 
Composer & Bağlama-player

 "İhrak"

per legni e archi

A short piece I composed in 2015 for Opus Theaterlab Eindhoven "If I die..." remastered for SoundCloud!

Orkun Ağır - If I die... 
per soprano lirico, bağlama in mi bemolle e trio con pianoforte

World Premiere Recording, Storioni Festival 2018, Muziekgebouw Eindhoven


 

"If I die..." is now on YouTube!
Orkun Ağır - If I die... (Storioni Festival 2018, Muziekgebouw Eindhoven)
per soprano lirico, bağlama in mi bemolle e trio con pianoforte

 


 

 

Orkun Ağır - If I Die...
per soprano lirico, bağlama in mi bemolle e trio con pianoforte
My new work "If I Die..." will have it's world premiere at the Storioni Festival on the 20th of January in Muziekgebouw Eindhoven.I will play together with soprano Rianne Wilbers and the Storioni Trio!

 The beautiful poem "If I die, I'll die in the early evening" of Ataol Behramoğlu was the inspiration for this composition. 

 


OKUR Ensemble, Second CD Release Concerts

met OKUR Ensemble

19-11-2017, 15:00, Piet Hein Eek, Eindhoven

01-12-2017, 20:30, Het Oude Kerkje, Middelbeers


 

Orkun Ağır - New Works

met OKUR Ensemble

24-10-2017, 20:30, Intro in Situ, MaastrichtSecond album of OKUR Ensemble is coming soon...

 


Footages of the recordings of the second OKUR Ensemble album with Alpha Wave Music 

 

Roye Ma - Traditional Music from Anatolia and Mesopotamia
28-05-2017, 19:30, Pand-P, Eindhoven
Emrah Oğuztürk: Duduk, Mey, Kaval, Zurna
Koray Berat Sarı: Bağlama, Guitar, Clarinet
Orkun Ağır: Tanbur, Bağlama, Percussion
Eren Yıldırım: Percussion

 

 

Orkun Ağır - Works

met Rianne Wilbers (Sopraan) en Marlies Muijzers (Cello)

14-05-2017, 19:00, Pand-P, Eindhoven

O. Ağır - Mesra for Violoncello Solo

O. Ağır - Gazel for Soprano Solo

O. Ağır - Folk Songs for Soprano and Bağlama

O. Ağır - Nakış Yürük Semâî for Soprano and VioloncelloOrkun Ağır - Works

met Rianne Wilbers (Sopraan) en Marlies Muijzers (Cello)

02-05-2017, 20:30, Intro in Situ, Maastricht

O. Ağır - Mesra for Violoncello Solo

O. Ağır - Gazel for Soprano Solo

O. Ağır - Folk Songs for Soprano and Bağlama


  

SİMÂ DUO

21-02-2017, Intro in Situ, Maastricht  

O. Ağır - Folk Songs for Soprano and Bağlama

Sopraan Rianne Wilbers is ook in 2017 weer te horen bij Intro! Deze keer met componist en bağlama speler Orkun Ağır...

Aandachtig luisteren, diepgravende gedachtes, verdwijnen in emoties en liefde voor het instrument bracht componist en bağlama speler Orkun Ağır en sopraan Rianne Wilbers samen als
Simâ Duo. Simâ Duo speelt hedendaagse composities vermengt met eeuwenoude Anatolische volksgedichten gecomponeerd door Ağır. Orkun laat muzikale elementen uit de Anatolische volksmuziek en westerse muziek op een doordringende manier samensmelten; vervliegen van heftige passages naar hartstochtelijke melodieën. Zijn intieme spel vloeit over in de lyrische stem van Rianne. Vol bezieling durven zij beiden verder te gaan dan waar de bladmuziek eindigt.SİMÂ DUO

22-12-2016, 12:30, Muziekgebouw Eindhoven  

O. Ağır - Folk Songs for soprano and bağlama

A song cycle composed by Orkun Ağır. He uses poems of Anatolian traditional poets and troubadours. Elements of Anatolian folk music and western music merged in a profound way. 

I. Şu Yalan Dünyaya poem: Karacaoğlan (1606-1679)

II. Dertli Dolap poem: Yunus Emre (1238-1321)

III. Künc-i Melâmette Kalmışım Garip poem: Gevherî (17th century)

IV. Gel Gönül poem: Nesimi (17th century)

V. Bu Suz-i Zulmetten poem: Erzurumlu Emrah (1775-1854)

VI. Uyandım Kuşların İnce Sesine poem: Veysel Şatıroğlu (1894-1973)

 

The first album of OKUR Ensemble will be available on 30 september on Spotify, iTunes, Google Play, Tidal and Deezer!


The first album of OKUR Ensemble will be released on 30-09-2016


A few years ago I read an interview held with a composer who I appreciate a lot: “A composer, who works with or conducts an ensemble or orchestra for a long time, gets a lot of new ideas. Their manner of playing, the parts they play with passion or the parts played without, will give a lot of inspiration,” he said.

 

I don’t know if this triggered me, but after I read it I went to cellist Marlies Muijzers, with whom I’ve worked for a long time as a teacher at a music school, and suggested forming an ensemble with her. Her reaction was positive. Besides my own instruments and the cello, the flute and the violin also played an important role in the pieces I wrote until that time. That’s why we decided to form a quartet. When we asked our friends Lian van den Goorbergh and Cora van den Berg to join us, they accepted. A few months later I went to a concert where the St. Matthew Passion of Bach was played. I was affected by soprano Rianne Wilbers singing the aria Aus Liebe. By coincidence she started teaching at the same music school. We built up a nice friendship and I asked her to join our ensemble. We continued with the five of us.
I started to listen to Western classical music around the age of 14 during high school. I think the reason that I was touched by this music is that an important part of my personality was formed by the culture and traditions of the country in which I was born and raised. My work, that maybe is a sort of western music, is strongly influenced by Anatolian folk music and Ottoman classical music. The efforts of my family and our social environment to keep their culture alive in one way or another in Europe, made and kept me familiar with these two music styles. It became impossible not to carry all this beautiful cultural luggage with me.
We are surely a new ensemble, and as time passes, the composer is proven right. It makes me very happy to feel and hear that my friends play all my music with such great fondness and tenderness. 


The pieces on our first album are selected compositions that were made between 2008 and 2015. They are all recorded live in the Agnus Dei church, in Aalst-Waalre, in The Netherlands. Greatful thanks goes to all the beautiful people who worked together with us and made this album possible…

 

 Topluluğum OKUR Ensemble'nın ilk albümü 30 Eylül'de çıkıyor... 

 

Bir kaç yıl evvel çok sevdiğim bir besteciyle yapılmış olan bir söyleşide okumuştum; “Bir bestecinin bir toplulukla veya bir orkestrayla uzun süre yakından çalışması yahut yönetmesi, çok sayıda fikir verir. Üyelerin üslupları, gönüllü ya da gönülsüz çaldıkları bölümler, yeni ilhamlar getirir.” demişti.


Tetikleyen bu söyleşi mi oldu bilemem, ama okuduktan sonra o dönem uzun süredir birlikte bir müzik okulunda öğretmen olarak çalıştığım çellist Marlies Muijzers’e onun da dahil olduğu bir topluluk kurmak istediğimi söyledim, olumlu yaklaştı. O zamana kadar yazdığım eserlerin büyük bir kısmında, kendi enstrümanlarım ve çellonun dışında, yan flüt ve kemanın da yerleri hep özel olmuştu. Bu yüzden böyle bir dörtlü kurmaya karar verdik. Sevgili arkadaşlarımız Lian van den Goorbergh ve Cora van den Berg de teklifi sunduğumuzda olumlu baktılar ve dahil oldular. Bir kaç ay sonra gittiğim bir konserde Bach’ın Aziz Matta Pasyon’u icra ediliyordu ve soprano Rianne Wilbers’ın orada söylediği Aus Liebe aryasından çok etkilenmiştim. Tesadüfen benimle aynı müzik okulunda ders vermeye başlamıştı. Zamanla arkadaşlığımız pekişti ve ona topluluğumuza katılmayı teklif ettim. Böylece beşli olarak yolumuza devam ettik.


Klasik batı müziği ile tam anlamıyla 14 yaşları civarında lise yıllarında tanıştım. Bu müzik türünün beni etkilemesini, kişiliğimin önemli bir bölümünün doğduğum ve büyüdüğüm ülkenin kültür ve gelenekleri tarafından şekillendirilmiş olmasına bağlayabilirim. Bir ihtimal klasik batı müziği olarak kategorize edilebilir bestelerimin, Anadolu’nun geleneksel halk müziğinin ve klasik Osmanlı müziğinin izlerini taşıması elbette tesadüf değildir. Ailemin ve sosyal çevremizin, doğdukları toprakların kültürlerini, bir şekilde Avrupa’da yaşatabilme gayretinden ötürü uzun yıllar kulak aşinalığım olan, bu iki büyük müzik geleneklerinin kendi müziğim üzerinde etkisi kaçınılmaz olacaktı.


Elbette yeni bir topluluğuz, geçen zaman ise sevdiğim besteciyi haklı çıkarmaya başladı. Arkadaşlarımın tüm eserlerimi gönülden icra ettiklerine inanıyorum, hissediyorum. Benim dünyamı, böylesine büyük bir özveri ve tutkuyla seslendirmeleri beni çok mutlu ediyor.

İlk albümümüzdeki eserler 2008 ve 2015 yılları arasında bestelediklerimden seçtiklerimiz. Eserlerin tamamı Hollanda’da Aalst-Waalre’da bulunan Agnus Dei kilisesinde canlı kaydedilmiştir. Bu çalışmamızı gerçekleştirebilmemizde emeği geçen tüm güzel arkadaşlarıma teşekkürler, sevgiler


Orkun Ağır on Facebook


 Orkun Ağır on Twitter

Simâ Duo on Facebook


OKUR Ensemble on Facebook